Prawnik z 14 letnim doświadczeniem zawodowym specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, prawie antykorupcyjnym i przejrzystości życia publicznego. Dyrektor Fundacji Frank Bold, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, członek Rady Programowej Fundacji Rozwój Tak – Odkrywki Nie oraz wspólnik w kancelarii radców prawnych Frank Bold.
Ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, wykładowca akademicki i szkoleniowy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG, współautor największego w Unii Europejskiej badania raportów niefinansowych spółek. Członek działającej przy Ministrze Finansów grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego, działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej grupy roboczej ds. należytej staranności, a także ekspert działającej przy Komisji Europejskiej sieci Local Research Correspondents on Corruption. Autor zawiadomień w ramach procedury KPK OECD dotyczących naruszenia wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska.
Zagadnienia:
ESG to dzisiaj jeden z kluczowych tematów, o których dyskutuje się niemal na każdej konferencji. Kiedyś realizowanie wskaźników ESG było modne, aktualnie dla wielu firm jest już konieczne i wynika z przepisów Unii Europejskiej. Z roku na rok będzie rosła liczba podmiotów objętych tym obowiązkiem. Realizacja standardów ESG jest uwzględniania w niemal każdej strategii biznesowej. Przepisy dyrektywy CSRD wyznaczają kierunki rozwoju europejskiego biznesu. Ponadto kwestie związane z ESG są coraz częściej analizowane przez banki oraz inne instytucje finansowe. Tematyka ESG wiąże się bezpośrednio z odnawialnymi źródłami energii gdyż to udział zielonej energii w raportowaniu ESG stanowi jeden z najważniejszych elementów w zakresie standardów środowiskowych. Obecnie coraz częściej mówi się również o greenwashingu, któremu zapobiegać mają standardy ESG chroniące konsumentów przed fałszywym „zielonym PRem” stosowanym przez niektóre firmy. W trakcie panelu zostaną przeanalizowane formy wykorzystania zielonej energii w przemyśle pod kątem realizacji standardów ESG.
Moderator: Anna Kornecka, Prezes, ESG Impact Network
Uczestnicy dyskusji:
Partner panelu: QAIR Polska