Piotr Czopek
Dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Piotr Czopek
Dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Piotr Czopek – absolwent politologii w zakresie studiów europejskich na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w zakresie Globalizacji oraz Bezpieczeństwa Energetycznego.

Od 2008 r. pracownik Ministerstwa Gospodarki, następnie Ministerstwa Energii, gdzie w Departamencie Energetyki, a następnie Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej zajmował się zagadnieniami związanymi z rozwojem OZE oraz energetyką rozproszoną, prosumencką. Od 2019 r. jako dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej (Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii) w Ministerstwie Energii, a następnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Ministerstwie Klimatu i Środowiska wdrażał koncepcję klastrów energii oraz tworzył regulacje wspierające rozwój energetyki rozproszonej. Ponadto, nadzorował prace związane z planowaniem rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz tworzeniem warunków prawnych dla ich dalszego funkcjonowania, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Od stycznia 2021 r. jako dyrektor ds. regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej zajmuje się kwestiami związanymi z promowaniem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, w tym realizacji polskich projektów morskich farm wiatrowych. Od 2022 r. współpracuje z Fundacją RE-Source Poland Hub promując wykorzystanie kontraktów cPPA w kontekście rozwoju projektów OZE oraz wykorzystania zielonej energii w przedsiębiorstwach.

2024-04-24

Czy zielona energia może napędzić sprawiedliwą transformację regionów?
  • 16:30 - 18:00
  • 90 min
  • Sala Balowa "B", Parter

Moderator: Piotr Czopek, Dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Uczestnicy dyskusji:

  • Adam Skowron, Radny Miasta Katowice
  • Piotr Rogóż, Prezes Zarządu, ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.
  • Katarzyna Suchcicka, Prezes, OX2 Polska
  • Michał Hetmański, Prezes Zarządu i Współzałożyciel, Fundacja Instrat
  • Łukasz Musiałkiewicz, Chief Executive Officer, Enefit Polska
  • Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes, Wind Industry Hub

Zagadnienia:

W przestrzeni publicznej poświęca się wiele miejsca wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną. Jednym z głównych argumentów przeciwko zmianom w sektorze energetycznym jest kwestia utraty miejsc pracy i ograniczenia produkcji w sektorach związanych z energetyką konwencjonalną czy górnictwem. W trakcie panelu poruszone zostaną zagadnienia związane z wyzwaniami wynikającymi z transformacji w kontekście Śląska i regionów, gdzie górnictwo i energetyka konwencjonalna miały kluczowe znaczenie. Porozmawiamy o przemyśle, jego dzisiejszych potrzebach, konieczności utrzymania konkurencyjności na rynkach zagranicznych i jak w to wszystko wpisuje się energia z OZE. Istotnym elementem dyskusji będą również kwestie związane zatrudnieniem, przebranżowieniem (tzw. reskillingiem), edukacją i miejscami pracy, a także brakiem wykwalifikowanych pracowników na dzisiejszym rynku pracy w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zielona energia może napędzić sprawiedliwą transformację regionów i jak ją wykorzystać, aby maksymalizować korzyści dla lokalnego przemysłu.

Zapraszamy do pobrania aplikacji mobilnej
  • Pobierz na Google Play
  • Pobierz na AppStore