Dr Arkadiusz Sekściński - menedżer z ponad 15 - letnim doświadczeniem w sektorze energetycznym. Pracował dla największych polskich koncernów energetycznych ( Grupa Kapitalowa PGE, Orlen, PGNiG) gdzie realizował projekty wiatrowe na lądzie i morzu, projekty PV, magazynowe typu bateryjnego oraz Power - to - gas. Współpracował ze startupami branży energetycznej i funduszami CVC. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uczelni Łazarskiego, uczestnik zagranicznych stypendiów i stażów ( Ateny, Bruksela, Bergen).
Moderator: Piotr Czopek, Dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Uczestnicy dyskusji:
Zagadnienia:
W przestrzeni publicznej poświęca się wiele miejsca wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną. Jednym z głównych argumentów przeciwko zmianom w sektorze energetycznym jest kwestia utraty miejsc pracy i ograniczenia produkcji w sektorach związanych z energetyką konwencjonalną czy górnictwem. W trakcie panelu poruszone zostaną zagadnienia związane z wyzwaniami wynikającymi z transformacji w kontekście Śląska i regionów, gdzie górnictwo i energetyka konwencjonalna miały kluczowe znaczenie. Porozmawiamy o przemyśle, jego dzisiejszych potrzebach, konieczności utrzymania konkurencyjności na rynkach zagranicznych i jak w to wszystko wpisuje się energia z OZE. Istotnym elementem dyskusji będą również kwestie związane zatrudnieniem, przebranżowieniem (tzw. reskillingiem), edukacją i miejscami pracy, a także brakiem wykwalifikowanych pracowników na dzisiejszym rynku pracy w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zielona energia może napędzić sprawiedliwą transformację regionów i jak ją wykorzystać, aby maksymalizować korzyści dla lokalnego przemysłu.
Zagadnienia:
Morska energetyka wiatrowa w ciągu najbliższych lat stanie się istotnym elementem polskiego sektora elektroenergetycznego. Zanim jednak się to stanie polski przemysł będzie partycypował w budowie tego sektora. Z punktu widzenia podmiotów realizujących tego typu inwestycje niezmiernie ważne jest, aby cały łańcuch produkcji oparty był na zasadzie minimalizacji śladu węglowego. W trakcie panelu dowiemy się czemu zielona energia w procesie produkcji komponentów dla sektora offshore będzie miała istotne znaczenie oraz w jaki sposób zabrać się do tego procesu. Omówione zostaną również dobre praktyki w zakresie tworzenia „zielonych” łańcuchów dostaw oraz korzyści jakie przyniosły one firmą, które wdrożyły takie podejście.
Moderator: dr Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Fundacji Wind Industry Hub
Uczestnicy dyskusji:
Partner panelu: Wind Industry Hub